DSC_8211.JPG
Wyszukaj w portalu
zaplac_podatki.png
konkurs.jpg
smieci.png
dzialki.png
odo.jpg
godziny.jpg
rm.png
Deklaracja dostępności.jpg
rdpp.png
chodzieska_kadrta.jpg
karta.jpg
oferty_pracy.jpg
INWESTUJ.jpg
500plus.jpg
baner_zagosp.png
ANKIETA.jpg
MPDSON.png
baner- mikroporady.jpg
rejestr_inst_baner.jpg
Rozlicz PIT w Chodzieżyw Chodzieży
Przekaż 1% w Chodzieżyw Chodzieży
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
pila.jpg
1_PROC_min.jpg
logo.jpg
projekty.jpg
poziom.gif
noclegi.gif
gastronomia.gif
kino.jpg
mzk.png
formul.png
chodzieski_275.jpg
E-Urzad
bip.jpg bom.jpg ep.jpg ue1.jpg
wybory.jpg
Miasto
Miasto
Redakcja: Maciej Strzeliński, Dodany: 17.03.2010
Liczba wyświetleń: 154318
PDF
DRUKUJ
grafika
Chodzież z lotu ptaka
(fot. Z. Tomczak)

Chodzież leży w Północnej Wielkopolsce, około trzydzieści kilometrów na południe od Piły i siedemdziesiąt kilometrów na północ od Poznania. Przez miasto przebiegają ważne szlaki komunikacyjne – nitka kolejowa łącząca Śląsk z Wybrzeżem oraz droga krajowa K-11 łącząca stolicę Wielkopolski ze Szczecinem. W niedalekiej przyszłości w sąsiedztwie Chodzieży zostanie wybudowana kolejna arteria, droga ekspresowa o symbolu S-11, przejmująca ruch z trasy K-11.

Pod względem administracyjnym miasto Chodzież przynależy do Województwa Wielkopolskiego i jest siedzibą władz powiatowych oraz miejskich.

Miejscowość i jej najbliższą okolicę zwykło się określać mianem „Chodzieskiej Szwajcarii.” Przydomek ten, nadany miastu w początkach XIX wieku, to wynik zachwytu, jaki w przybywających tu gościach wzbudziło szczególne piękno krajobrazu Chodzieży.

W mieście, jak w soczewce, skupiają się w miniaturze niemal wszystkie typy polskich pejzaży. Wysoczyzna Chodzieska, na której usytuowana jest Chodzież, styka się z

południową krawędzią pradoliny Noteci. Przez mikroregion przebiega szlak wzniesień moreny czołowej, którego kulminacją jest Gontyniec (192m n.p.m.) – najwyższy szczyt Północnej Wielkopolski.

Wzgórza porośnięte są gęstym mieszanym lasem, który zamyka miasto w zielonym pierścieniu. U stóp pagórków rozlewają się tafle trzech polodowcowych jezior: Miejskiego Karczewnika i Strzeleckiego.

Ze względu na Chodzież z lotu ptaka. Jezioro MIejskieszczególną urodę niepowtarzalnego w tej części kraju ukształtowania terenu, okolica została wpisana w obszar chronionego krajobrazu. W zetknięciu pradoliny Noteci i polodowcowych wzgórz „Chodzieskiej Szwajcarii” powstały znaczne przewyższenia stanowiące doskonałe punkty widokowe dla turystów. Z jednego z nich, mieszczącego się na wierzchołku góry Talerz (132m n.p.m.) otwiera się rozległa panorama ukazująca wszystkie charakterystyczne cechy pejzażu Chodzieży. Widać stamtąd leżące u stóp szczytu Jezioro Miejskie z przylegającym do jego północnego brzegu miastem. Dalej rozciąga się szeroko pradolina Noteci, ograniczona dopiero morenowymi wzniesieniami Gór Morzewskich.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Powiązane galerie:
grafika
Redakcja: chodziez, Dodano: 27.08.2010
Liczba zdjęć: 78
Zdjęcia: Zbigniew Tomczak i Paweł Dykban
Strony w dziale
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
Redakcja: Maciej Strzeliński, Dodany: 25.10.2013
Liczba wyświetleń: 72121
grafika
grafika
Redakcja: Maciej Strzeliński, Dodany: 31.10.2011
Liczba wyświetleń: 50167
grafika
grafika
grafika
grafika
Redakcja: Maciej Strzeliński, Dodany: 10.11.2017
Liczba wyświetleń: 10383