noc.jpg
Wyszukaj w portalu
zaplac_podatki.png
konkurs.jpg
smieci.png
dzialki.png
odo.jpg
godziny.jpg
rm.png
Deklaracja dostępności.jpg
rdpp.png
chodzieska_kadrta.jpg
karta.jpg
oferty_pracy.jpg
1460x616.png
INWESTUJ.jpg
500plus.jpg
baner_zagosp.png
ANKIETA.jpg
MPDSON.png
baner- mikroporady.jpg
rejestr_inst_baner.jpg
Rozlicz PIT w Chodzieżyw Chodzieży
Przekaż 1% w Chodzieżyw Chodzieży
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
pila.jpg
1_PROC_min.jpg
logo.jpg
projekty.jpg
poziom.gif
noclegi.gif
gastronomia.gif
kino.jpg
mzk.png
formul.png
chodzieski_275.jpg
E-Urzad
bip.jpg bom.jpg ep.jpg ue1.jpg
wybory.jpg
Aktualności - Miasto
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla mieszkańców Powiatu Chodzieskiego
Wprowadzono:10.05.2021 | chodziez3
Liczba wyświetleń:1001
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafikaLockdown, reżim sanitarny, kwarantanna, izolacja społeczna, kryzys gospodarczy- to słowa które od ponad roku pojawiają się w codziennych rozmowach ludzi na całym świecie. Wszyscy jesteśmy uczestnikami  sytuacji wyjątkowo trudnej, trwającej bardzo długo. To powoduje, że wielu ludzi zmaga się z kryzysem życiowym- stanem dezorganizacji, w którym doświadcza zablokowania możliwości działania i realizowania celów, planów, marzeń. Towarzyszą temu oczywiści negatywne emocje; lęku, gniewu, bezradności, braku poczucia bezpieczeństwa.

 

Nawet jeśli sytuacja pandemiczna nie dotyka nas osobiście; nie straciliśmy bliskich osób, pracy, nie borykamy się z problemami zdrowotnymi, płynące zewsząd negatywne informacje zaburzają nasze funkcjonowanie oraz w znacznym stopniu obniżają komfort życia.
Ludzie w różny sposób reagują na sytuacje kryzysowe, wiele osób jest w stanie poradzić sobie z nimi, szczególnie jeśli mają wokół siebie ludzi bliskich, wspierających. Dla niektórych kryzys może być wyzwaniem, dawać siłę do przezwyciężania trudności, motywację do działania. Na niektórych jednak kryzys działa blokująco , załamują się lub przez długi czas ponoszą emocjonalne koszty mierzenia się z problemami. Zależy to głównie od rangi problemu, konstrukcji psychicznej danej osoby oraz sieci wsparcia jaka ją otacza.
Jako psycholog wyraźnie dostrzegam pogorszenie stanu psychicznego zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, najczęściej zgłaszane problemy to stres związany z pogorszeniem sytuacji bytowej rodziny, długotrwałej izolacji, ograniczeniem możliwości spotykania się z bliskimi, lęk o zdrowie swoje i rodziny, poczucie bezradności, brak możliwości planowania przyszłości.
Bardzo ważne jest, by nie bagatelizować pogarszającego się stanu emocjonalnego. Gdy czujemy, że sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem, nie zwlekajmy, szukajmy wsparcia i pomocy wśród bliskich, przyjaciół, specjalistów. Przedłużający się stres oraz obniżony nastrój może doprowadzić do poważnych zaburzeń zarówno somatycznych jak i psychicznych.
Między innymi temu właśnie służą powstające Centra Zdrowia Psychicznego. Celem naszej działalności jest darcie do jak największej ilości osób zmagających się z problemami natury psychicznej. Działania mają charakter kompleksowy i interdyscyplinarny; pacjenci zostają objęci pomocą psychologa, psychiatry, pracownika socjalnego, doradcy zawodowego. Oprócz działań terapeutycznych prowadzone są działania społeczne, psychoedukacyjne, umożliwiające konfrontowanie postępów terapii w grupie.

- mówi psycholog Michalina Kozanecka – Kmieciak

POLEĆ ZNAJOMYM
NA FACEBOOKU
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika