DSC_8211.JPG
Wyszukaj w portalu
projekty.jpg
konkurs.jpg
smieci.png
dzialki.png
mlodociani.png
odo.jpg
godziny.jpg
rm.png
rdpp.png
chodzieska_kadrta.jpg
karta.jpg
oferty_pracy.jpg
INWESTUJ.jpg
logo_senior_wigor_1.png
500plus.jpg
konsult.jpg
baner_zagosp.png
KARTA_SAM.png
ANKIETA.jpg
MPDSON.png
baner- mikroporady.jpg
rejestr_inst_baner.jpg
Rozlicz PIT w Chodzieżyw Chodzieży
Przekaż 1% w Chodzieżyw Chodzieży
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
pila.jpg
kl.jpg
1_PROC_min.jpg
logo.jpg
poziom.gif
noclegi.gif
gastronomia.gif
kino.jpg
mzk.png
formul.png
chodzieski_275.jpg
E-Urzad
bip.jpg bom.jpg ep.jpg ue1.jpg
wybory.jpg
Aktualności - Miasto
Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską w chodzieskiej bibliotece
Wprowadzono:03.12.2019 | chodziez3
Liczba wyświetleń:818
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
grafika

  

              W dniu 20 listopada gościliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej pisarkę i reporterkę, autorkę wielu biografii wybitnych postaci polskiej literatury i kultury - Magdalenę Grzebałkowską.


Spotkanie autorskie poprowadziła Justyna Belter-Rusek. Literatka zrobiła duże wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności, gdyż okazała się być osobą ciepłą i otwartą, niezwykle dowcipną i umiejącą w bardzo przystępny sposób opowiadać o świecie ludzi, których już z nami nie ma - ks. Janie Twardowskim, Krzysztofie Komedzie czy rodzinie Beksińskich. Jest autorką książek: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", "Beksińscy. Portret podwójny", "1945. Wojna i pokój" - nominowanej do Nagrody Literackiej "Nike" z 2016 roku oraz książki "Komeda. Osobiste życie jazzu".
Pani Magdalena nie kryła swojego zafascynowania jazzmanem Komedą, sugerując, że mogłaby być jego narzeczoną. Dzięki niej ujrzeliśmy muzyczny blichtr związku Zofii i Krzysztofa z nieco innej strony, gdzie żona autora ścieżki dźwiękowej do filmu "Dziecko Rosemary" jawi się przed nami jako kreatorka życia słynnego muzyka, człowieka skrytego, po którym trudno znaleźć jakąkolwiek anegdotę.
O rodzinie Beksińskich stworzyła historię porównywalną do filmu w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego pt. "Ostatnia rodzina", ale zupełnie inną. Większość zgromadzonych w obrazie filmowym faktów nie miała miejsca, a ona sama pokazuje ich nie całkiem jako trójkę ludzi mrocznych, niepokojących, ale też szczęśliwych, którzy wyjeżdżali razem, ciesząc się życiem oraz nagrywali wspólne chwile, nierzadko śpiewając razem. Pani Magdalena korzystała przy pracy z nagrań rodziny w wersji cyfrowej, więc miesiącami je odsłuchiwała.
Autorka wspomina wielką pogodę ducha ks. Jana Twardowskiego, kojarzonego z "tym od biedronek".
Magdalena Grzebałkowska swoją pracę reporterki nazwała orką na ugorze, z czego żartowała, mówiąc, że pochodzi wszak z rodziny rolniczej. Jest to praca trudna i wymagająca, gdzie to jej pisarce ma być ciężko, aby dobrze czytało się jej odbiorcom. Samo przygotowanie biografii Komedy potrafiło być pracą pochłaniającą wiele czasu, gdyż na rozmowę z wielkim przyjacielem Komedy - Romanem Polańskim, czekała aż 2 lata.
W nawiązaniu do jej książki "1945. Wojna i pokój" traktującej o niełatwym życiu przesiedleńców, wyjawiła czytelnikom i pasjonatom jej twórczości, że planuje wydać również książkę historyczną pt. "Dzieci wojny", do której obecnie skrzętnie gromadzi materiały.
Reasumując, to było niepowtarzalne spotkanie, aby poznać jak kształtuje się warsztat twórcy - dokumentalistki oraz jak dźwigać ciężar pracy twórczej, będąc matką i żoną. Jej świetny zmysł obserwatorki realiów świata otaczającego, postaci zza kulis życia jej bohaterów - Magdaleny Grzebałkowskiej, ujawnił się w postaci wielu pytać i dywagacji po rozmowie z pisarką.
Ujmujące w twórczości Magdaleny Grzebałkowskiej jest to, że jako osoba jest wierna swoim rozmówcom tylko przez chwilę, potem odkrywa sekrety ich historii, aby móc przekazać je następnym pokoleniom. I pisarka przyznaje się do tego, bez mrugnięcia okiem. Jej silny charakter i bijąca z niej bezpośredniość zauroczyły niejedną osobę, która będzie pamiętać to spotkanie z uśmiechem na twarzy.


Anna Kaczmarczyk

 

POLEĆ ZNAJOMYM
NA FACEBOOKU
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika